Pękające paznokcie

Pękające paznokcie mogą mieć różne przyczyny. Czasami spowodowane są czasowym zmęczeniem, innym razem informują o niedoborach w organizmie. Przedłużający się problem powinien skierować nasze kroki do dermatologa lub lekarza ogólnego, który oceni skalę sytuacji. Jak wyglądają pękające paznokcie? 

Pękające paznokcie z łatwością można rozpoznać. Płytka po prostu zaczyna się łamać i pękać. Paznokcie stają się wtedy miękkie i bardziej podatne na uszkodzenia. Problem częściej dotyczy kobiet.

Jakie są przyczyny pękających paznokci?

Wraz z wiekiem paznokcie stają się coraz bardziej cienkie i łamliwe. Podatność na uszkodzenia zwiększa częsty kontakt z wodą i detergentami, które osłabiają płytkę paznokcia. Ponadto używanie środków chemicznych na bazie acetonu. Podobnie niektóre zabiegi kosmetyczne, które wymagają stosowania silnych chemikaliów do usuwani żelu lub aplikowania ozdób. Problemem może być również nadużywanie wypełniaczy do modelowania płytek paznokciowych. Na wygląd i kruchość płytki wpływa także nasza dieta. Niedobór cynku, selenu czy witamin sprawia, że paznokcie tracą swoją twardość. W związku z tym należy zadbać o zdrową dietę, a jeśli to konieczne również suplementację brakujących składników.

Comments are closed.